Czy domowa sauna jest bezpieczna? 

Miłośnicy sauny cenią ją przede wszystkim za skuteczną poprawę wyglądu skóry oraz redukcję zmęczenia i stresu. Najlepsze efekty daje regularne korzystanie z jej dobrodziejstw, dlatego wiele osób decyduje się na wykonanie sauny we własnym domu.

Czy sauna w domu jest bezpieczna?

Sauna w domowym zaciszu będzie bezpieczna, jeśli wykonując ją spełnimy kilka wymogów technicznych. Projektując saunę, należy pamiętać, aby piec i drzwi znajdowały się na tej samej ścianie kabiny, wlot powietrza do sauny był umiejscowiony bezpośrednio nad piecem, a jego wylot znajdował się jak najdalej od wlotu.

Eksploatując ją, należy również pamiętać o zachowywaniu paru zasad bezpieczeństwa, które zapewnią nam spokój i pozwolą rozkoszować się przyjemnym ciepłem nie narażając domu na zbędne niebezpieczeństwo.

Na co zwrócić uwagę wybierając saunę do domu?

Zasilanie – sauny mogą być ogrzewane przy pomocy pieca na drewno albo elektrycznie. Decydując się na tę z ogrzewaniem na drewno, pamiętajmy o instalacji komina, którym dym będzie wydostawał się na zewnątrz. W przypadku zasilania elektrycznego zwróćmy uwagę na wielkość sauny – mniejsze mogą być ogrzewane piecem jednofazowym, większe powinne być wyposażone w piec trójfazowy.

Materiał – jakość materiału, z jakiego wykonana jest sauna ma bezpośredni wpływ na długość jej użytkowania. Sauny zrobione z wysokiej jakości drewna, będą służyć nam przez wiele lat.

Obudowa pieca – aby nie doszło do niebezpiecznego oparzenia, piec powinien być bezpiecznie zabudowany. Temperatura obudowy pieca nie powinna przekraczać 50°C, nawet jeśli powietrze w saunie jest rozgrzane do 90°C.

Zabezpieczenie odłączające zasilanie w momencie przegrzewania – piece najwyższej jakości wyposażone są w specjalne zabezpieczenie, które automatycznie odłącza zasilanie, kiedy w saunie dochodzi do przegrzania. Może się tak zdarzyć kiedy np. kamienie zostaną źle ułożone albo piec zostanie przykryty ręcznikiem).

Drzwi – drzwi sauny muszą zawsze otwierać się na zewnątrz. Nie mogą być całkowicie szczelne i powinny otwierać się nawet przez lekkie pchnięcie.

 

Wróć do bloga