Czym się różni sauna od łaźni i jakie są jej rodzaje?

Sauna to słowo pochodzące z języka fińskiego. Definiowane jest, jako pomieszczenie przeznaczone do odbywania prozdrowotnych zabiegów cieplnych. W saunie panują specyficzne warunki temperatury i wilgotności, których parametry różnią się w zależności od typu pomieszczenia. Istotą kąpieli w saunie jest poddawanie organizmu oddziaływaniu temperatury wyższej niż temperatura ciała oraz powietrza, które jest znacznie nasycone parą wodną. Terminy sauna i łaźnia często stosowane są wymiennie, warto mieć jednak na uwadze, że łaźnia parowa jest jednym z rodzajów sauny.

 

Podstawowe typy sauny i ich odmiany

 

  1. Sauna sucha. Jej bardziej rozpowszechnioną nazwą jest sauna fińska. Charakteryzuje się wysoką temperaturą powietrza, dochodzącą do 100°C i niską wilgotnością z zakresu 5-15%. Zasada jej działania opiera się na generowaniu ciepła przez piec, który podgrzewa siedziska, oparcia i kamienie. Jej konstrukcja jest drewniana. Odmianą sauny suchej jest sauna solna.
  2. Sauna mokra. Temperatura oscyluje w granicach 50-65 °C, a wilgotność ma 20-40%. Wyższą wilgotność uzyskuje się poprzez polewanie gorących kamieni wodą z dozownika lub wykorzystując generator pary. Jej konstrukcja, podobnie jak sauny suchej, jest drewniana. W saunie mokrej można stosować aromaterapię, dodając do wody olejki zapachowe. Odmianą sauny mokrej jest ruska bania, w której zarówno temperatury jak i wilgotność są bardzo wysokie, a dodatkowym elementem zabiegu jest smaganie rozgrzanego ciała specjalną witką.
  3. Sauna parowa. Inaczej nazywana jest łaźnią parową. W porównaniu do dwóch poprzednich typów, panujące w niej warunki wyróżniają się zwiększoną wilgotnością powietrza, uzyskiwaną za pomocą generatora pary i temperaturą na poziomie 45-55°C. Sucha łaźnia parowa to wilgotność około 40%, natomiast wilgotność w mokrej łaźni parowej dochodzi nawet do 100%. Tak wysoki poziom wilgotności warunkuje konieczność zastosowania innych materiałów do budowy pomieszczenia, jak ceramika, hartowane szkło i tworzywa sztuczne. Odmianą sauny parowej jest sauna caldarium, wykorzystująca aromaterapię i koloroterapię oraz sauna ziołowa.
  4. Sauna infrared. To sauna na podczerwień, w której temperatura i wilgotność są takie same, jak w warunkach otoczenia. Ciało nagrzewane jest za pomocą promienników podczerwieni.
Wróć do bloga